Ból piersi: Nie tylko dolegliwość przedmenopauzalna

Ból piersi po menopauzie może przybierać różne formy

Menopauza nadeszła i minęła. Dlaczego nadal bolą mnie piersi?

W większości przypadków, ból piersi jest produktem ubocznym życia reprodukcyjnego: Podobnie jak obrzęk piersi, zmienia się on w czasie cyklu menstruacyjnego i jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Wiele kobiet spodziewa się, że ból piersi ustąpi po menopauzie. Gdy tak się nie dzieje, mogą obawiać się, że mają raka piersi. Na szczęście, ból piersi rzadko jest objawem raka, niezależnie od wieku. Mimo to, należy rozważyć taką możliwość, wraz z wieloma nienowotworowymi schorzeniami, które wpływają na piersi.

Ból piersi po menopauzie i nie tylko

Ból piersi, czasami określany jako mastalgia, może występować cyklicznie (najczęstszy typ) lub niecyklicznie.

Cykliczny ból piersi. Jest to rodzaj bólu związany z miesiączką i wynikający z miesięcznych wahań hormonów estrogenu i progesteronu. Chociaż badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości hormonalnych, które wyjaśniałyby cykliczny ból piersi, wiemy, że estrogen i progesteron mają działanie stymulujące, zwiększając rozmiar i liczbę przewodów i gruczołów mlecznych (zrazików) oraz powodując zatrzymywanie wody w piersiach.

Na kilka dni przed miesiączką obie piersi mogą spuchnąć i stać się tkliwe, bolesne lub grudkowate. Ból może obejmować górną i zewnętrzną część piersi, pachę i ramię. Objawy ustępują po zakończeniu miesiączki. Cykliczny ból może nasilać się w okresie perimenopauzy, kiedy hormony mogą gwałtownie wzrastać i spadać, a także utrzymywać się w okresie menopauzy, zwłaszcza u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne lub terapię hormonalną.

Niecykliczny ból piersi. Ten rodzaj bólu piersi nie jest w oczywisty sposób związany z miesiączką i nie przebiega według żadnego przewidywalnego wzorca. Może być stały lub przerywany, może dotyczyć jednej lub obu piersi, może obejmować całą pierś lub tylko jej niewielką część. Ból niecykliczny jest zwykle objawem konkretnego problemu, takiego jak torbiel, uraz lub łagodny guz. Szereg schorzeń dotyczących ściany klatki piersiowej, przełyku, szyi i górnej części pleców, a nawet serca może dawać objawy odczuwane jako ból piersi.

Niektóre badania sugerują, że brak równowagi w kwasach tłuszczowych w komórkach odgrywa rolę w bólu piersi, być może poprzez uwrażliwienie tkanki piersi na zmiany hormonalne.

Zmiany włókniste w tkance piersiowej mogą powodować cykliczny lub niecykliczny ból w jednej lub obu piersiach. Kobiety cierpiące na to bardzo częste schorzenie mają pogrubioną tkankę lub zwiększoną liczbę torbieli w normalnych piersiach.

Anatomia obszaru piersi

Ból piersi niezwiązany z cyklem miesiączkowym może być spowodowany stanami, które wpływają na mięsień piersiowy większy, struktury w obrębie piersi oraz żebra lub mostek.

Niecykliczny ból piersi

Kilka innych schorzeń może powodować ból piersi niezwiązany z cyklem miesiączkowym.

Infekcja. Infekcja piersi (zapalenie sutka) lub ropień mogą powodować silny ból. Zapalenie sutka jest najczęstsze u kobiet karmiących, ale może wystąpić w każdym wieku. Karmienie piersią lub ocieranie się o ubranie może podrażnić skórę nad brodawką sutkową, co może umożliwić bakteriom przedostanie się do piersi i zainfekowanie jej. Zapalenie sutka powoduje gorączkę, obrzęk piersi, zaczerwienienie i tkliwość.

Obrażenia. Każdy uraz piersi (w tym biopsja piersi lub zabieg chirurgiczny) może powodować zlokalizowany ból, który może utrzymywać się przez wiele tygodni. Czasami uraz powoduje stan zapalny i zakrzep w żyle pod skórą piersi (powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył), który powoduje ból i obrzęk.

Leki. Niektóre leki na receptę mogą również powodować ból piersi. Oprócz leków hormonalnych, najczęstszymi winowajcami są niektóre leki sercowo-naczyniowe i psychiatryczne.

Nowotwory. Ból piersi rzadko jest objawem raka. Tylko 2%-7% kobiet z niecyklicznym bólem w jednym miejscu na piersi otrzyma diagnozę nowotworową związaną z bólem piersi.

Problemy z podporą. Ciężkie, obwisłe piersi mogą rozciągać więzadła i tkanki w piersi, powodując ból ramion, pleców, szyi i piersi. Operacja zmniejszenia piersi może złagodzić te objawy u niektórych kobiet, ale może również powodować ból piersi, jeśli tkanka jest zraniona podczas zabiegu.

Warunki poza piersią. Naciągnięcie mięśnia piersiowego większego, który leży bezpośrednio pod piersią i wokół niej, może powodować ból, który wydaje się pochodzić z wnętrza piersi. Czynności, które nadwyrężają mięsień piersiowy to grabienie, łopata i podnoszenie ciężarów.

Costochondritis - zapalenie chrząstek żebrowych, które łączą żebra z kością piersiową - może powodować uczucie pieczenia w piersi.

Zapalenie stawów w szyi lub górnej części pleców może wpływać na nerwy czuciowe wychodzące z górnego odcinka rdzenia kręgowego i powodować drętwienie lub ból w piersi.

Ospa wietrzna jest ogniskiem bolesnej wysypki po jednej stronie ciała, spowodowanej reaktywacją wirusa ospy wietrznej (herpes zoster). Ból piersi może wystąpić, jeśli wysypka dotyczy piersi.

Niekiedy ból wynikający z choroby serca, choroby refluksowej przełyku (GERD) lub zapalenia tkanek wyściełających płuca (zapalenie opłucnej) może być odczuwany jako ból piersi.

Jak ocenia się ból piersi

Ważne jest, aby omówić każdy ból piersi z lekarzem prowadzącym. Przeprowadzi on dokładny wywiad, aby wykluczyć wszelkie schorzenia poza piersią. Ocenione zostanie również Twoje ryzyko zachorowania na raka piersi, w tym badanie piersi oraz sprawdzenie ściany klatki piersiowej i pach. Ocenione zostaną również szyja, ramiona i górna część pleców. Jeśli nie miała Pani ostatnio wykonywanej mammografii, lekarz może zlecić jej wykonanie, a także badanie ultrasonograficzne, jeśli zostanie wykryty guzek.

Leczenie bólu piersi

Ból piersi można leczyć, gdy jest on silny i wyniszczający lub, jeśli jesteś w okresie przedmenopauzalnym, gdy występuje częściej niż kilka dni w miesiącu.

Leczenie schorzeń. W przypadku bólu piersi spowodowanego naciągnięciem mięśnia piersiowego, zapaleniem stawu skokowego lub zapaleniem stawów kręgosłupa, pomocny może być krótki kurs niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także ćwiczenia rozciągające, joga lub ćwiczenia rotacyjne szyi. Zapalenie sutka zwykle wymaga antybiotyków. Ropień będzie musiał zostać zdrenowany. Drenaż może również złagodzić bolesną torbiel piersi (łagodny, wypełniony płynem worek).

Styl życia. Zazwyczaj pomaga noszenie dobrze dopasowanego, podtrzymującego biustonosza oraz biustonosza sportowego podczas ćwiczeń (a gdy ból jest szczególnie silny - podczas snu). Chociaż nie ma dowodów na to, że kofeina lub nikotyna powodują ból piersi, wiele kobiet zgłasza ulgę w wyniku unikania obu tych substancji. Inne metody leczenia obejmują okłady z lodu, ciepłe okłady, masaż oraz okazjonalne stosowanie leków z grupy NLPZ lub acetaminofenu.

Suplementy. Niektóre kobiety zgłaszają złagodzenie objawów poprzez stosowanie oleju z wiesiołka, który zawiera kwas gamma-linolenowy (niezbędny kwas tłuszczowy) lub suplementów oleju rybnego, które zawierają inne kwasy tłuszczowe.

Więcej wiedzy na temat kobiecych dolegliwości znajdziesz na aloezdrowystyl.pl

O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowym stylu życia.

Co to jest chlorofil?
Jak chlorofil wpływa na nasz organizm?
Dlaczego warto stosować chlorofil?
Jak poradzić sobie z zakwaszeniem organizmu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@studio-kotlina.pl

Galeria